انواع نورپردازی های داخل خانه

نورپردازی داخل خانه

یکی از مهمترین عناصر در طراحی دکوراسیون داخلی نورپردازی و روشنایی است. نورپردازی وسیله ای برای تنظیم حالت هر اتاقی است. در هنگام تصمیم گیری درباره نورپردازی خانه جدیدتان به این بیندیشید که هر اتاق چه کاربردی دارد. این به شما امکان می دهد که تجهیزاتی را انتخاب کنید که با سلیقه و بودجه شما هماهنگ، از منظر معماری مناسب و همچنین از لحاظ انرژی پر بازده باشد. برای اطمینان از تأثیر مناسبی که در هر اتاق خلق کرده اید پیشنهاد می شود که 4 نوع پایه از نورپردازی منزل را بدانید؛

  • نورپردازی عمومی تمام اتاق را روشن می کند. بهتر است که برای نورپردازی گوشه های دیوار، طاقچه ها و . . . . از دیمر استفاده شود زیرا قدرت مانور در تنظیم شفافیت و درخشندگی افزایش می یابد. نمونه هایی از نورپردازی عمومی عبارتند از: نورپردازی دیواری، نورپردازی سقفی، نورپردازی ریلی ( track )، لوسترها و آویزها.

  • نورپردازی عملی نور کافی برای اجرای کارهایی مانند آشپزی، انجام کارهای اداری یا تکالیف مدرسه، خواندن، آرایش و . . . تأمین می کند. نورپردازی عملی نباید خیره کننده و زننده باشد و باید طوری طراحی شود که دیدن اجسام را بدون خستگی چشم ممکن کند. نورپردازی های طاقچه و آویزها نمونه هایی از این نوع نورپردازی است.

  • نورپردازی موضعی نورپردازی متمرکزی است که برای روشن کردن یک شیء مانند مجسمه، تابلو نقاشی، قطعه هنری و . . . استفاده می شود. نورپردازی موضعی 3 برابر درخشنده تر از نورپردازی عمومی است. وال واشرها، نورپردازی در طاقچه ها و قفسه ها و لامپ های ریلی ( track ) از جمله نورپردازی موضعی هستند.

  • روشنایی طبیعی ( نور آسمان ) از طریق پنجره ها و درها به داخل می آید و به زمان روز، فصل و آب و هوا بستگی دارد و به همین دلیل در درخشندگی و شدت نور متفاوت می باشد.

نویسنده : سالار لطفی

مطالب پیشنهادینورپردازی منازل امروزی

نورپردازی و انواع آن

نورپردازی منازل امروزی

نورپردازی و انواع آن