10 نکته که برای نورپردازی با LED باید بدانیم

نورپردازی LED

LED ها به طور فزاینده ای محبوب می شوند و محصولات با کیفیت LED تولید می شود و در بازارها به فروش می رسند.

روشنایی با LED جایگزین مناسبی برای نورپردازی های بر مبنای محصولات التهابی و فلورسنت هم در مناطق مسکونی و هم در بخش تجاری و تبلیغاتی به سبب بازده انرژی بالا، طول عمر زیاد، اندازه و سایز کوچک، نداشتن زمان برای شروع مجدد، قابل ریمر شدن، تولید گرمای بسیار پائین، روند کند خرابی، پایداری در مقابل شوک و ضربه، کارآیی خوب در دماهای پائین، زوم کردن نور و نداشتن جیوه سمی بر عکس لامپ های کم مصرف است.

در زیر 10 نکته که باید درباره این منبع نور نوظهور بدانیم آمده است:

1- LED های رنگی و سفید

LED ها می توانند به رنگ های قرمز، سبز، آبی و یا کهربایی باشند. نور ساطع شده از LED بستگی به مواد اولیه ساخت دارد. به عنوان مثال LED قرمز از عناصر شیمیایی آلومینیوم، گالیُم و آرسنیک ساخته شده است. LED سفید همچنین از LED های سبز، آبی و قرمز نزدیک به هم ساخته می شود. در این زمان LED ای نیست که بتواند نور سفید از خودش ساطع کند. تولید LED ای که بتواند نور سفید ساطع کند هدف نهایی تحقیقات مربوطه است.

2- درخشندگی LED

یک HIGH POWER LED می تواند 80 لومن نور تولید کند. در مقایسه، یک لامپ حبابی التهابی 60 وات 900 لومن نور تولید می کند. بنابراین درخشندگی HIGH POWER LED حدود یک یازدهم لامپ التهابی 60 وات است. برای تولید روشنایی مناسب ادوات LED باید شامل گروهی از LED باشد. اما آینده برای LEDها روشن است. لومن خروجی از LED ها در دو سال اخیر دو برابر شده است.

3- دمای رنگ LED

دمای رنگ مقیاسی برای ظاهر رنگ منبع نور است که سردی و گرمی نور را تشریح می کند. منابع نوری زیر 3200 کلوین به عنوان " گرم " شناخته می شوند و بالای 4000 کلوین منابع نوری " سرد " نامیده می شوند.

به عنوان مثال لامپ های التهابی خانگی دمایشان 2800 کلوین است. دمای رنگ منابع نور به مقدار گرمایی که آنها تولید می کنند ربطی ندارد. LED های سفید در دمای رنگ با هم متفاوت هستند. بعضی از LED های سفید در دمای 2600 کلوین و گرم هستند ولی بیشتر آنها در ظاهر سرد هستند. این بخاطر آن است که بیشتر LED های سفید از قرار دادن فسفر زرد بر روی LED های آبی ساخته می شوند.

4- پرداخت رنگ LED

شاخص پرداخت رنگ ( CRI) قابلیتی برای هر منبع نوری است که نور را به طور دقیق پردازش کنند. مقیاس CRI از 1 ( سدیم کم فشار ) تا 100 ( خورشید ) را شامل می شود. CRI 75 خوب، CRI 85 بسیار خوب، CRI 95 عالی و CRI 100 بسیار عالی تلقی می شوند. LED های با دمای رنگ سفید گرم با CRI 80 موجود می باشند.

5- بازده LED

مانند همه منابع نور، بازدهی LED با لومن بر وات اندازه گیری می شود که مقدار نور تولید شده بر یک واحد توان است. بازده LED های سفید گرم 25 تا 44 لومن بر وات و LED های سفید سرد 47 تا 64 لومن بر وات است. در مقایسه، بازده لامپ های التهابی خانگی 10 تا 18 لومن بر وات و لامپ های فلورسنت کم مصرف ( CFL ) 35 تا 60 لومن بر وات است.

6- LED درایور

لامپ های فلورسنت برای عمل کردن به بالاست ( چوک ) نیاز دارند. بالاست ولتاژ لازم برای شروع را تأمین می کند و شدت جریان را برای لامپ محدود می کند. LED نیز به منبع قدرت الکترونیکی مشابهی نیاز دارد. برای LED این منبع قدرت، LED درایور نامیده می شود. LED درایور ولتاژ ( معمولاً بین 2 و 4 ولت DC برای LED های با درخشندگی بالا ) و شدت جریان مناسب ( بین 200 تا 1000 میلی آمپر ) را مهیا می کند و همچنین می تواند شامل دیمر و کنترل تنظیم نور باشد.

بازدهی LED درایورها به طور کلی حدود 85 درصد است بنابراین بازده LED ها بهتر است 15 درصد کاهش یابد تا خرج LED درایور شود.

7- تولید گرمای LED

این یک افسانه است که LED ها تولید گرما نمی کنند. در حقیقت تمام منابع نور گرما تولید می کنند و LED ها از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین خیلی مهم است که محصولات LED به درستی طراحی شوند تا گرمای تولید شده را به طور مناسب پخش کنند.

8- طول عمر LED

LED ها مانند لامپ های مهتابی نمی سوزند. به جایش آنها در طول عمر خودشان تیره و تار می شوند تا جائیکه آن ها نمی توانند نور کافی ساطع کنند. LED به طور کلی وقتی که 70% از نور اصلی خود را ساطع می کند بدون کاربرد تلقی می شود. زمانی که طول می کشد تا به این مرحله برسد طول عمر LED نامیده می شود. بعضی از LED ها ممکن است 100.000 ساعت طول عمر داشته باشند ولی این فقط در بهترین شرایط آزمایشگاهی امکان پذیر است. در شرایط واقعی فعالیت LED ها در محصولات ممکن است به 60.000 ساعت برسد.

طول عمر یک LED در یک وسیله نوری بسیار کمتر از طول عمر یک LED بیرون از وسیله است که این به خاطر تولید گرما در وسیله است. طول عمر یک LED نمونه در یک وسیله نوری نمونه بین 35.000 تا 60.000 ساعت است.

9- OLED

OLED یک دیود ساطع کننده نور زیستی ( آلی ) است. این یک LED است که کربن نیز دارد. OLED ها به عنوان ورقه های انعطاف پذیر کم وزن تولید می شوند. امروزه OLED ها بازده کمتری نسبت به LED های غیر آلی ( کریستالی ) دارند. همچنین OLED ها نور کمتری در مقایسه با LED ها تولید می کنند.

10- اشعه های فرا بنفش و فرو سرخ

LED های سفید به اندازه لامپ های التهابی اشعه فرو سرخ و گرما تولید نمی کنند. به علاوه LED های سفید اشعه فرا بنفش نیز به اندازه لامپ های فلورسنت ساطع نمی کنند.

نویسنده : سالار لطفی

مطالب پیشنهادیمقایسه بین لامپ‌های التهابی و فلورسنت

آشنایی با پروژکتورهای آسمانی

مقایسه بین لامپ‌های التهابی و فلورسنت

آشنایی با پروژکتورهای آسمانی