لامپ های فلورسنت

لامپ های فلورسنت به دلیل کارایی نسبتاٌ بالا، انتشار مناسب نور در تمام جهت ها و طول عمر زیاد یکی از متداول ترین منابع تولید نور در مراکز تجاری به شمار می روند. لامپ های فلورسنت در اندازه کامل در شکل های مستقیم، U شکل، و مدور موجود هستند.

لامپ های فلورسنت

به طور معمول قطر این لامپ ها بین 1 تا 2.5 اینچ است. متداول ترین نوع لامپ های فلورسنت، لامپ های 4 فوتی ( (F40 به قطر 1.5 اینچ (T12) هستند که به صورت مستقیم ساخته می شوند. در حال حاضر لامپ های فلورسنت با کارایی بالاتری نیز به بازار عرضه شده اند که قطر محفظه لامپ آن ها نیز به اندازه 1 و 1.25 اینچ است که به ترتیب آن ها را به صورت T8 و T10 نشان می دهند.

لامپ های فلورسنت در انواع مختلفی تولید می شوند که دمای کارکرد و نور تولید شده توسط هر یک از آنها به دیگری متفاوت است. به عنوان مثال نور تولید شده در لامپ های فلورسنت در دمای K2700 همانند نور تولید شده در لامپ های رشته ای، در دمای K4100 که متداول ترین نوع لامپ های فلورسنت نیز هست به رنگ سفید یخی و در دمایK 6500 به رنگ نور طبیعی خورشید است. اخیرا برخی استفاده از لامپ های فلورسنت K3500 با رنگ نور سفید کم رنگ نیز در ساختمان های اداری و فروشگاه ها رواج پیدا کرده است. ساختار بالاست مورد استفاده در لامپ های فلورسنت به گونه ای است که توان ورودی، توان خروجی و کارایی ل